Orehova potica
Rad kuham in pečem. Še posebno takrat, ko imam dovolj časa. Še raje pa seveda kaj dobrega pojem, po naravi sem precej sladkosned. Že kot mulec sem opazoval mami pri peki potice. Na skrivaj sem s prstom zajemal orehovo filo (na njeno nepristno jezo), preden jo je namazala na testo. Če sem se čudil, kako testo vzhaja, je bila mami huda, da nič ne bo iz testa. Vraža pač. Ko je testo vzhajalo, so morala biti vsa vrata zaprta, da ni bilo kakšnega prepiha.Včasih sem mislil, da znajo potico speč samo mame, stare mame… Do peke potice sem imel nekakšno strahospoštovanje.

Ko pa sem se zavedel, da mame niso večne, sem probal. Mami mi je gledala pod prste. Ona ni nič tehtala. Vse je delala po občutku. Že prvič mi je ratalo. Od takrat pečem orehove, lešnikove, makove, pehtranove … Povem vam, potico speč je mala šala. Za testo potrebuješ: 3 žlice moke, 1 žlica sladkorja, 1 kocka kvasa - 4 dag, 1/2 dl mlačnega mleka, 1/2kg moke, 1/4 l mleka, 1/2 zavitka masla, 4 rumenjake, 3 žlice sladkorja1 žlička soli.

Iz prvih štirih sestavin narediš kvasec: v skodelici zmešaj sladkor in moko, dodaj zdrobljen kvas in mlačno mleko. Zmes se bo kmalu pričela peniti in vzhajati. V večjo posodo presej moko, dodaj mlačno mleko, v katerem si stopil maslo, dodaj rumenjake, sladkor, sol in vzhajani kvasec. Nato pa po otroško uživaj, packaj, gneti.
Testo se sprva prijemlje prstov, nato vedno manj, počasi, po občutku, dodaj še kakšno žlico moke in gneti, gneti (meni je sestrica pred kratkim za rojstni dan kupila mašinco za gnetenje testa, vendar se da tudi brez nje). Testo mora dobiti obliko kepe, ki se loči od posode, mora biti voljno, elastično. Posodo s testom pokrij s prtičkom in daj na toplo, da cca 1/2 ure vzhaja (jaz ga dam na vrh zgornje kuhinjske omarice).

V vmesnem času priravi filo. Tu jaz delam bolj na pamet, po okusu. Sestavine za filo: cca 30 - 40 dag mletih orehov. 1 sladka smetana, 2 jajci, cca 1,5 dl ruma, naribana lupinica neškropljene limone, cca 20 dag rozin, 5 žlic sladkorja, 1 vanilij sladkor. Ko testo naraste, ga na pomokani površini razvaljaj na cca 1/2cm debelo, namaži s filo in dokaj na tesno zavij (sicer bodo luknje v potici).

Položi ga v namaščen pekač in na vrhu večkrat prebodi z vilicami. Pekač pokrij s prtiškom in ga za cca 1/2 ure postavi na toplo, da potica vzhaja. Nato površino namaži z mešanico 1 rumenjaka in 1 žlice mleka. Peci dobro uro na 160 stopinjah.
Ikarus
-
Objavil 20.03.2008 ob 08:04 v MIKS, NA KUHINJSKEM PULTU






20.03.2008 ob 08:11
vau,ti si pravi mojster,moram priznat da mi edino potica ni nikoli ratala in sem jo tudi nehala pečt,….mogoče probam še tvoj recept in hvale vredno da znaš kaj takega
20.03.2008 ob 08:20
kapo dol! jaz še nikoli nisem delala potice. še sreča da imam očeta, ki obvlada zadevo
20.03.2008 ob 08:20
Hura
koncno nekdo, ki demitizira peko potice
samo majhen nasvet: fila bo se boljsa, ce orehom dodas malo cimeta, nageljnovih zbic in muskatnega orescka
jedci mojih potic enoglasno pritrjujejo 
20.03.2008 ob 08:24
Jaz tudi znam! … Potico pojest!
Ikarus, a bi prišel k nama za cimra? 
20.03.2008 ob 08:31
uh, si bila pa že pridna
lepa potička je
izgleda, da sva se danes kar obe spravili na potičko
http://futurelife.blog.siol.net/2008/03/20/velikonocna-potica-da-ali-ne/
20.03.2008 ob 08:41
Odlično! Jaz že dolgo odlašam s potico. Očitno nimam nobenega razloga več, da ne bi ratalo.
20.03.2008 ob 09:59
Tudi sama nameravam te praznike potico pečt, bom pa spekla ta hladno: vzhaja v hladilniku oz v hladnem prostoru čez noč, baje uspe super, testo nič ne odstopi od mase.
20.03.2008 ob 10:03
res, speči potico res ni hudo, je pa res, da vaja dela mojstra.Sara, tudi sama uporabljam enake začimbe in je potica res boljša,potico pa pred pečenjem premažem s sladko smetano.
20.03.2008 ob 10:43
wau
pohvale.. ni veliko moških, ki znajo nardit potico
še super zgleda.. bi jo kar celo snedla 
20.03.2008 ob 11:04
@snow
Pri nobeni stvari ni dobro kpmplicirat, tako tudi pri potici ne. Probaj! Sva na vezi. Inštrukcij ne zaračunavam.
@M&M
Tudi očki niso večni. Nauči se od njega.
@ Sara
Vse tri začimbe so mi zelo všeč in jih uporabljam npr za zimsko pecivo, kot je npr medeni kruh. V potici sem jih tudi že probal, pa jih ne uporabljam več, ker bi potem vse moje pecivo imelo enak okus. Orehi pridejo bolj do izraza.
Prisegam pa na dosti ruma!
Seveda, če imate radi te začimbe tud v potici, zakaj pa ne!!!
@Gaber
…za cimra???
Najprej povej, kje oz pri kom bi spal. Pa če bom dobil zajtrk v posteljo. Pa če imata banjo s penečo kopeljo… Sem navajen na tako razvajanje.
V nasprotnem primeru sem rade volje za inštruktorja. Bosta kar vidva packala. Jedli bomo pa vsi. Pa še Iztoka bomo povabili.
@tanny
…”pridna”????
Jest nisem neka tetka, da veš, sem kvečjemu priden al pa še rajš, kokr do koga, nagajiv!!!
Če ne verjameš, ti pa pošljem kako fotko od pasu navzdol, hehehe…
@buba švabe
Samo probej, pa nič ne komplicirej!!!
@Nataša B
S ta hladno pa nimam izkušenj. Na splošno imam rad bolj vroče, vroče…. stvari.
Za hladne stvari bo že še čas takrat, ko bom v penziji, hehehe…
@nashi
Zakaj pa ne, okusi in principi so različni. Ja po smetani se potica ne sveti, je pa okus skorjice bolj sladkast.
20.03.2008 ob 11:05
Tale anonimnež sem bil jaz, moja malenkost, Ikarus
20.03.2008 ob 11:12
Še nikoli nisem pekla potice. Sploh nimam živcev čakat, da kaj vzhaja. Še s pizzo sem imela težave. Priznam. Jem pa vse.
Lepo si napisal Ikarus. Takoj sem se spomnila, da sem tudi jaz vedno dobila skledo od file “za pomazat”. Kje je že to.
Sedaj sem že velika, čeprav nisem
20.03.2008 ob 11:13
@Ikarus: jah sam vzhaja pa bolj kot topla oz po tvoje vroča
20.03.2008 ob 14:54
Odlično! Do potice še nisem prišel,sem pa na podoben način pripravil orehove štruklje (pa tudi skutne). Ker vidim da rad packaš,poskusi naredit idrijske žlikrofe.
20.03.2008 ob 14:58
čestitam!!!..obožujem moške,ki so radi v kuhinji…ne bi poslal en košček na obalo??
20.03.2008 ob 17:57
ups, se opravičujem.
my mistake.. potem pa pohvaljen, da si bil že priden 
20.03.2008 ob 19:54
Ikarus, Razvajanje je moj dekliški priimek!
20.03.2008 ob 22:32
@nevenka
Saj ni treba čakat in gledat kako vzhaja.
Saj lahko ta čas prah pobrišeš, pa žehto opereš… hehehe
Jaz ponavadi pečem potico takrat, ko imam dovolj časa in me npr zaradi slabega vremena ne vleče ven.
Ponavadi pa istočasno kuham kosilo: ko vzhaja potica, npr lupim krompir, perem solato…
Sem že slišal, da sem tak kot kakšen multipraktik, lahko delam več stvari naenkrat.
@Nataša B
To si mi pa zdej nekej novega povedala.
Jaz z omejeno moško pametjo vem samo to, da stvari vzhajajo takrat, ko so razmere vroče, na mrazu se pa (preverjeno na lastni koži!) skrčijo…
Ja, človek se uči celo življenje!
@b-axis
Bod tolk dober, pa mi recept pošlji, pa še kakšno tvojo finto zraven.
Žlinkrofi so mi zaenkrat španska vas.
Če pa imam seveda motiv (sem sladkosned), se hitro učim.
@majrim
Uf, zdej mi je pa kar nerodn.
Zdej pa še ena, ki se je nisem jaz zmislu, pa po mojem kar drži.
Mi je eden razložu, zakaj naj bi bili moški boljši kuharji kot ženske?
Kuhajo samo tisti moški, ki jim je, ko jim je to v veselje.
Ženske pa večinoma kuhajo zato, ker “morajo”.
@tanny
Se zgodi… tudi najboljšim!
@Gaber
Samo to mi še povej, preden pridem, a posteljnino prinesem s seboj?
22.03.2008 ob 11:17
Najprej nekaj,da se razumeva. Jed se imenuje IDRIJSKI ŽLIKROFI in ne žliNkrofi. Če boš kdaj v Idriji ne omenjaj žlinkrofov,ker smo Idričani zelo alergični na to besedo. Iz Kar pa se priprave tiče je stvar vseprej kot enostavna. Krompirjevo polento z dlanmi oblikuješ v kroglice in nato zaviješ v test od jušnih rezancev. Stvar obrežeš na določenih mestih stisneš in žlikrofi so narejeni. Če bi jih res poskusil narediti,bi najprej moral videti v živo,kako se stvar dela. Zelo komplicirana je debelina testa. Če je predebelo,so trdi,če je pretanko ,se pa razkuhajo.
Če bo kdaj kakšen film o izdelavi,si ga oglej,v trgovini kupi zmrznjen izdelek,da boš videl kako izgleda,preberi kakšen recept na internetu,nato pa se loti dela.
http://www.idrija-turizem.si/sl/kulinarika/idrijski-likrofi.html
http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=5051
22.03.2008 ob 12:25
Ikarus, posteljnine ne potrebuješ, ker spali pa res ne bomo!
22.03.2008 ob 14:22
@b-axis
Tole se pa sliš precej kunštno.
Se bom verjetno kar dal kdaj kam povabit.
No, mogoče se bom pa celo enkrat lotil.
Mea culpa, mea maxima culpa!!!
Sem mislil (verjetno nisem edini) da tisti “N” notr paše.
V Idriji bom, upam še kdaj, mogoče z biciklom.
Do sedaj sem bil enkrat, na neki ohceti v Kendovem dvorcu.
@Gaber
Samo preoblečem se, pa že letim…