Pehtranova potica
Tisti vikend, ko se je vroče junijsko vreme spreobrnilo v skoraj hladno, deževno, aprilsko, je bil ravno pravšnji za pehtranovo potico. Stara korenina na vrtu mi je prešla, lani sem posadil kar tri nove. Letos je bila že obilna žetev, pehtran sem delno že obrezal in ga sušim za zimske dni. Nekaj ga je še ostalo, pa sem spekel, tako kot v dobrih starih časih moja mami, pehtranovo potico. Nadev delam malo po svoje, včasih je stvar trenutnega navdiha.

Potico sem dal v pečico, preden sem šel v trgovino. Ko sem se okrog devetih vrnil, je bila že skoraj pečena. Odjemalci so bili neučakani, še mlačno so napadli. Zgodaj popldne, po kosilu, je je ostalo samo še pol. Pa kaj bi to, zato sem jo pa spekel. Najboljša je prav prvi dan.
Sestavine: Kvasec: 3 žlice moke, 1 žlica sladkorja, 1/2 dl mlačnega mleka, 4 dag (1 kocka) kvasa.
Testo: 1/2 kg moke, 4 rumenjaki, 3 žlice sladkorja, 1/4 l toplega mleka, 12 dag masla, 1 poravnana žlička soli, pa še nekaj žlic moke po potrebi. Nadev: 2 dl sladke smetane, 3 jajca, 25 dag skute, 4 žlice sladkorja, 1 vanilij sladkor, 2 pesti rozin, 2 pesti pehtranovih lističev.
Sestavine za kvasec daj v posodico in pusti 5-10 minut da vzhaja. Nato segrej mleko in v njem raztopi maslo. Nato iz sestavin za testo in vzhajanega kvasca naredi testo. Oblikuj kepo, jo krog in krog potresi z moko, pokrij s kuhinjskim prtičem in naj vzhaja cca pol ure.
V vmesnem času naredi nadev: zmešaj smetano, skuto, rumenjake, sladkor, vanilij sladkor in nato dodaj sneg beljakov.
Na pomokani površini razvaljaj testo, namaži z nadevom, potresi z rozinami in malo narezanimi osmukanimi pehtranovimi listi, zavij in daj v namaščen in pomokan model. Po vrhu testo večkrat prebodi z vilicami, preden ga daš v pečico pa namaži z mešanico 1 rumenjaka in žlice mleka. V naprej ogreti pečici peci pri 160 stopinjah cca uro in dvjset minut.
Zraven pašejo (domače) češnje!
Ikarus
-
Objavil 7.07.2009 ob 08:03 v IKARUS, INTIMNO, NA KUHINJSKEM PULTU






7.07.2009 ob 09:16
Mmmmmm moralo je biti naravnost odlično.

Jaz je ne znam narediti, zato pa pri očku uživam kadar jo naredi.
7.07.2009 ob 10:15
ahhhhhhhhh, obožujem jo! in še češnje zraven? odlično!
7.07.2009 ob 10:29
Najljubša od vseh potic.
Križana gora…kako sem postala lačna.
/češnje imajo pa že prebivalce…tako da vzamem le par kosov potice…pa recept)
7.07.2009 ob 10:33
Tašča naredi super dobro.. sam imam rad tako da je 3x več file kot testa :))
7.07.2009 ob 10:49
Joj, Ikarus, zmeraj, ko napišeš prispevek, imam slabo vest, ker sem tako len za peko. Pa še sline se mi cedijo.
7.07.2009 ob 13:25
Tudi meni je pehtranka zakon. V recept se ne bom spuščal, ker nimam pojma. Sicer jem vse potice, še najlaže pa se ognem orehovi. Mi je nekako pretežka.
7.07.2009 ob 14:18
@Marko
Nč bat, kar enkrat probaj in ne misli, da znajo potice pečt samo mamice ali očiji.
Jaz dolga leta nisem “upal” potice naredit, naj bi bilo preveč kunštno, potem sem pa probal in je ratalo in še vedno ratuje.
@šuši
Je, je lahka in pehtran meni tak omamno diši.
@nish
Uh ne, saj ni treba videt tistega meska v češnjah!
@Gume
Ja jaz sem včasih pretiraval s količino file, zdaj sem se pa malo unesel.
@enakopravko
Danes je pravšnji dan za peko. Ni za ven hodit. Boš jutri sporočil, kaj in kako ti je ratalo?
@ihim
Ja pehtranka je super, ker je lahka. Bom imel mal treme, ko jo bom zate pekel!
Sicer imam krasen, hiter, preprost recept za štruklje, kuhane v krpi (skuta, zdrob, pehtran, jajca)od stare mame. Impak tistega ti v kangelci ne bi mogel prinest.
7.07.2009 ob 17:35
@ikarus
Samo brez treme prosim. Menda strah uniči vso peko.
7.07.2009 ob 19:49
@ihim
Za strah ne vem.
Samo spomnim se, da sva se s sestro čudila, kako vzhaja testo, pa je bla mami zmeraj huda, da se ne sme čudit, da potem testo ne bo šlo gor.
Bog ne daj, da so bila , ko je testo vzhajalo odprta vrata in bi nastal prepih!
Pa kako narejeno huda je bila, ko sem s prstom pobiral surovo filo s testa za orehovo potico…
Ah, spomini.
7.07.2009 ob 20:12
Samo z veseljem se je treba lotit dela.
/ja, ja…hud kunšt je pečt potico,so govorili. zato se je dooolgo nisem lotila)
Pekla sem jo namreč samo enkrat. Na oko ni bila prav lepo potična…pojedli so pa vso. še toplo.
In zdajle bi jedla fige.
7.07.2009 ob 20:49
Pehtranka je najboljš še vroča
8.07.2009 ob 10:28
@Ikarus:
Poročam, če mi uspe, v nasprotnem primeru pa bom tiho. 
Dobro, bom upošteval tvoj nasvet!
8.07.2009 ob 13:03
Ravno se peče… samo z 2 dl sladke smetane je prišla nasa zelo tekoča tako da ne vem, če bo ratalo
8.07.2009 ob 13:05
hm, pehtrana je bolj malo not
moja najboljša =) pa dost pehtrana more bit not 
obožujem jo
8.07.2009 ob 14:01
no sej je kar uspela. del mase je sicer steklo ven…mogoče 1 žlico več sladkorja. pa babica je svetovala, da smetano naslednjič stepem
8.07.2009 ob 15:15
@nish
Ni vse v obliki, praksa pa naredi svoje.
Uf, fige, moje skoraj najljuše sadje!
@garry
Se strinam, al pa vsaj mlačna.
@Marko
Tud če bo kaj narobe mi povej.
Bova skupaj popravila.
@NiMe
Ja, nadev je precej tekoč, testo je zato malo teže zavijati, ponavadi je potrebno malo pomoči, da ti nekdo pomaga prestavit potico v model.
Lahko daš manj smetane, kak rumenjak več, lahko malo več skute… Naslednič malo spremeni, probaj…
@vyagrah
Na sliki se ne vidi. Pehtrana je blo velik notri, okus intenziven!
9.07.2009 ob 09:00
@Ikarus:
Dogovorjeno